PILNE
Home / Po Godzinach / Kultura / Powstało muzeum bursztynu

Powstało muzeum bursztynu

Przy ulicy Jana w Krakowie powstało Muzeum Bursztynu, prezentujące dzieje i ciekawostki związane z cennym jantarem.

Na powierzchni ponad 250 m.kw. można zapoznać się z historią bursztynu i podziwiać piękne wyroby – zarówno jubilerskie , poprzez kobiece naszyjniki a także przedmioty codziennego użytku. Na oficjalne otwarcie trzeba będzie poczekać do 14 września, ale zwiedzać można już teraz.

muzeum bursztynu

– Od dawna chciałem stworzyć w Krakowie takie miejsce, gdzie bursztyn będzie prezentowany w atrakcyjny, ale wielowymiarowy sposób. W naszej dotychczasowych działaniach skupialiśmy się przede wszystkim na prezentacji walorów estetycznych współczesnych wyrobów z tego kamienia, w Muzeum Bursztynu połączyliśmy je z walorami edukacyjnymi – zdradza Tomasz Mikołajczyk, pomysłodawca muzeum.

W muzeum można zobaczyć stałą ekspozycję Bursztyn – jego piękno i dzieje, przygotowaną przez PAN Muzeum Ziemi z Warszawy. W planach są także wystawy czasowe i spotkania z ludźmi związanymi z bursztynem. Muzeum będzie prowadzić fachowe szkolenia dla osób z branży oraz lekcje muzealne z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej.

Niewątpliwą atrakcją będzie Laboratorium bursztynu, w którym na specjalistycznym sprzęcie można sprawdzić czy bursztyn w naszym pierścionku albo kolczykach jest prawdziwy. Wykorzystywany do tego spektrometr to jedyne takie urządzenie w Krakowie i jedno z trzech w Polsce.

Muzeum Bursztynu mieści się przy ulicy św. Jana 2. Jest czynne codziennie od godziny 9 do 21. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Grupy zorganizowane mogą umawiać wcześniej terminy spotkań pod numerami: 513 511 512, 601 824 646.
http://www.ambermuseum.eu/

About infokrk